"Enter"a basıp içeriğe geçin

Starry Night Over the Rhone – Ren Nehri Üzerinde Yıldızlı Gece

Vincent Van Gogh, Güney Fransa’da bulunan Arles şehrinde bir süre yaşamış ve çok etkilendiği bu yer birçok eserine ilham kaynağı olmuştur. “Teras Kafe”, “Arles Manzarası”, “Sarı Ev”, “Hastane Bahçesi” gibi eserleri bunlardan bazılarıdır.

Arles çalışmaları içerisinde, 1888 yılında çizdiği “Ren Nehri üzerinde yıldızlı gece” isimli tablosu ayrı bir yere sahiptir. Arles’te kiraladığı “Sarı Ev”e çok yakın bir noktada Ren Nehri kıyısında geceleri gaz lambası ile çalışarak bu tabloyu çizmiştir.

Maddi zorluk ve ruhsal çöküntü içinde olduğu bu dönemde aslında en etkileyici eserlerini ortaya çıkarmıştır. Fırça darbelerindeki sertlik, çizgilerdeki dalgalanmalar, maviyi yutan siyah karışımı ve bilindik Van Gogh sarısı, sanki sanatçının ruh halini tuvale yansıtmış gibidir. Diğer izlenimcilerin (empresyonizm) aksine yeri geldiğinde tablolarında siyah rengi kullanmaktan kaçınmamıştır.

Kendisi her ne kadar depresif bir ruh yapısıyla bu tabloları çizmiş olsa da genelde tablolarını izleyenlere negatif bir yansıma olmaz. Renklerin canlılığı, ışığın kullanımı, belirgin fırça darbe ve kıvrımları izleyiciye hüzünden ziyade coşkun bir duyguyu aktarır.

Tablonun sağ altında aşık çiftler dikkat çekmektedir. Bu yönüyle eser, Van Gogh’un gece manzaralarında tek insan figürü olan tablosudur. Çiftlerden erkek olanı için Van Gogh’un kendisini resmettiği söylenir. Ancak kendisi hayal ettiği bu mutluluğu gerçek hayatında hiç bir zaman yakalayamamıştır.

Tabloda kalın fırça darbelerinin aksine yıldızların konumu hassas ve doğru şekilde çizilmiştir. Yıldızların konumundaki hassas doğruluk, Van Gogh’un çok iyi bir gözlemci olduğunun göstergesi olarak kabul edilmektedir

Van Gogh arkadaşıyla yazışmalarında bu tablodan bahsetmiş hatta eskizini göndermiştir. Mektupta tablodan şöyle bahseder;
Yıldızlı Gece”, gece vakti bir gaz lambası altında yapıldı. Gökyüzü mavi-yeşil, su ise (Rhone/Ren Nehri) kraliyet mavisiydi. Kasaba mavi ve mor renkler altında, gaz lambalarının ışığının sudaki yansımaları görülüyordu. Gökyüzünde Büyük Ayı parıldıyor ve kıyıda yürüyen iki aşık…

Şu anda Paris Orsay Müzesi’nde bulunan tablo diğer eserlerinde olduğu gibi kendisi öldükten sonra meşhur olmuştur.

orsay museum
Tablonun Orsay Müzesi’ndeki orjinali
sketch of starry night
“Ren Nehrinde Yıldızlı Bir Gece” Tablosunun eskizi
yellow house van gogh
Arles’te kiraladığı evi gösteren “Sarı Ev” isimli tablosu. Akşamları evin yakınında bulunan Ren Nehri kıyısına gidip uzun süre gökyüzünün ve şehri izlemesi neticesinde “Ren Nehri Üzerinde Yıldızlı Gece” tablosunu yapmaya kara vermiştir.
hospital garden van gogh
Arles’te bir süre tedavi gördüğü hastanenin bahçesini çizdiği “Hastane Bahçesi” tablosu
Arles Manzarsı
“Arles Manzarası” tablosu
Terrace Cafe
Arles’teki Teras Kafe’yi çizdiği meşhur tablolarından birisi olan “Teras Kafe” tablosu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: